ترس کودکان 4 ساله

ترس کودکان 4 ساله

چرا چهار ساله ها اینقدر ترسو هستند؟ پاسخ به این سوال در واقع این است که کودک چهار ساله شما هنوز احساس می کند که بسیار آسیب پذیر است. چیزهای زیادی درباره دنیا وجود دارد که او نمی تواند آن ها را درک کند.

به نام خدا

ترس کودکان 4 ساله

هیولاها، سگ ها، تاریکی و .... تنها چند عامل مشترک از چیز هایی هستند که چهار ساله ها از آن ها می ترسند. البته هر کودکی ممکن است اضطراب شخصی خود را نیز داشته باشد و ممکن است برای او به همان اندازه واقعی وحشت اور باشد که یک فرد بالغ در خواب کابوس می بیند.

چرا چهار ساله ها اینقدر ترسو هستند؟ پاسخ به این سوال در واقع این است که کودک چهار ساله شما هنوز احساس می کند که بسیار آسیب پذیر است. چیزهای زیادی درباره دنیا وجود دارد که او نمی تواند آن ها را درک کند، مثلاَ این که آیا ممکن است شخصیتی که در کارتون دیده خانه ی آن ها را خراب کند. ممکن است آن قدر عصبانی شود که به پدر و مادرش آسیب برساند و هزاران مورد دیگر که تا کنون کودکان به راحتی از کنار آن ها می گذشته اند و واکنش خاصی نسبت به آن ها نداشته اند.

در سنی که تخیل او به سرعت در حال شکل گیری است او هنوز در تشخیص بین تخیل و واقعیت با مشکل مواجه است. در تاریکی سایه روی زمین یا صدای لولای در ممکن است مثل یک هیولای ترسناک به نظر برسد. او نه تنها از دنیای ناشناخته بیرونی خود می ترسد حتی ممکن است از افکار و احساساتش نیز به وحشت بیافتد، مثل نگرانی از عصبانیتش، در واقع تفکر کودک در این سن به شکل یک تفکر جادویی است.

یک تجربه تلخ مثل گم شدن در فروشگاه، تغییر محیط زندگی مثل اسباب کشی یا یک بحران خانوادگی می تواند باعث ایجاد ترس و اضطراب برای کودک شود.

£ هر زمان که او دچار اضطراب می شود مثل ترس از تاریکی حتماَ حرف او را جدی بگیرید و احساسش را تاکید کنید. مثلاَ بگویید گاهی تاریکی می تواند ترسناک باشد.

£ همیشه به کودکتان بفهمانید که ترسیدن نوعی واکنش طبیعی است. مثلاَ : من هم وقتی کوچک بودم از کابوس های شبانه می ترسیدم.

£ از این که او را بچه خطاب کنید، یا بدون توجه به ترس هایش سعی کنید در این باره با او گفت و گو نمایید یا به احساسش بی توجه باشید، اجتناب کنید. ( در این صورت او خجالت می کشد و شاید اضطراب هایش را در خودش نگه دارد و بروز ندهد.) صبور باشید و با در آغوش گرفتن ها بیشتر او را آرام کنید، با ملایمت با او حرف بزنید و به او اطمینان دهید که مورد حمایت کامل شماست.

£ وقتی کودکتان در شب وحشت زده از خواب بیدار می شود به او بگویید: (( من این جا هستم، همه جا امن است.))

می توانید چراغ اتاق را روشن کنید و توجه او را به اطراف جلب نمایید و بگویید : (( ببین همه چیز درست مثل وقتی است که می خواستی بخوابی ))

£ وقتی که آرامش بیشتری پیدا کرد از کودکتان بپرسید : (( چه شد که از تاریکی ترسیدی ؟ )) سعی کنید در اتاق خواب تاریکی مطلق وجود نداشته باشد. در اتاق باز یا نیمه باز باشد تا بتواند به راحتی به شما دسترسی داشته باشد.

£ ترس ها و اضطراب هایی که کودکان در طی روز با آن مواجه هستند، شب در رویاهایشان ظاهر می شود. اگر نگرانی ها  یا مشکلاتی ذهن والدین را به خود مشغول داشته، ممکن است کودک خواب ببیند که تنها در گوشه ی خیابان رها شده. پرخاشگری کودک ( که او در طول روز می کوشد آن را کنترل کند. ) اغلب در کابوس شبانه شکل هیولا، جادوگر و روح در کابوس های شبانه اش ظاهر می شود.

سعی کنید به او کمک کنید تا درباره ی همه نگرانی ها یا احساس خشمی که داشته باشد حرف بزند در طول روز به منظور ابراز احساساتش راه های مفیدی برای او در نظر بگیرید.

£ وجهه انسانی دادن به هیولای او نیز ترسش را از بین خواهدبرد.

سعی کنید با استفاده از بازی ها، برنامه ها، قصه ها، شخصیت های دوست داشتنی به هیولا بدهید. (اغلب شوخی کردن در از بین بردن وحشت موثر است . )

£ اقتدار بخشیدن به کودک به شکل های متفاوت می تواند به او کمک کند تا بر ترس هایش غلبه کند.

£ به هنگام خواب برای اطمینان دادن به او زیر تخت را نگاه کنید در کمد ها را باز کنید تا به او نشان دهید که چیزی برای ترس وجود ندارد.

در پایان باید بگوییم که اگر بدانید کودکتان از چیز هایی می ترسد و به او مهارت های غلبه بر ترس های خود را یاد بدهید او به تدریج بر اضطراب های خود غلبه خواهد کرد.

 

منبع: کلید های تربیت کودکان و نوجوانان

کلید های رفتار با کودک 4 ساله

تعداد بازدید: 1195
آخرین ویرایش: سه شنبه 8 اردیبهشت 1394 ساعت '12:37